Mumifikace a vše okolo ní

13. 02. 2009 | † 30. 09. 2015 | kód autora: PXs

Erik píše:

Mno teď je velice zajímavý článek. MUMIFIKACE. Hodně lidí ví, že Egypťané vynikali v lékařství. Nyní bych rád napsal postup mumifikace:

Za 1) VYJMUTÍ ORGÁNŮ: Napřed byly odstraněny tělesné orgány a vyjmut mozek (mozek byl vyjmut drátky, které byly zavedeny přez nosní dírky). Všechny orgány kromě mozku, který se vyhodil, byly samostatně uložené do nádob - kanop.

Za 2) SUŠENÍ : Pak bylo pokryto zvláštním druhem soli, zvané ,,nátron". Nechalo se tak asi měsíc, aby důkladně uschlo a bylo tak mnohem méně náchylné na rozklad.

Za 3) OBALENÍ : Ve třetím stádiu bylo tělo obaleno desítkami metrů plátna, které ho mělo ochránit. Mezi vrstvy plátna byly někdy vkládány klenoty - některé kvůli svým maickým schopnostem.

Za 4) POHŘEB : nakonec byla mumie zabalena do plachty. Často k ní byl přiložen papyrus s Knihou mrtvých. Ten měl pomoci oživit mrtvé tělo a přemístit do něj ,,ba" - jeho duši.

KANOPY:
Během mumifikace se vnitřní orgány osoby ukládaly do pohřebních nádob zvaných kanopy, hlídaných různými božstvy.

ŠAKALÍ NÁDOBA: Duamater, bůh s hlavou šakala, hlídá žaludek zemřelého.

LIDSKÁ NÁDOBA: Játra byly uloženy do nádoby boha Amseta s hlavou člověka.

PAVIÁNÍ NÁDOBA: Plíce se ukládaly do nádoby s hlavou paviána, který se jmenoval Hapi.

SOKOLÍ NÁDOBA: Kebehsenuf, bůh s hlavou sokola, měl ochránit střeva.

Tímto bych zakončil článek o MUMIFIKACI A VŠE OKOLO NÍ. Nechte vzkaz,Erik.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2017 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.

Warning: include(reklama_roh.php): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/web2/nepise.cz/nepise.cz/blog/page-bottom.php on line 38

Warning: include(): Failed opening 'reklama_roh.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /var/www/web2/nepise.cz/nepise.cz/blog/page-bottom.php on line 38